Katrine Birk GØR en forskel for mødre og børn

Hej og velkommen til en Blog, der idag er mest for gravide og forældre på barsel, men du kan faktisk også læse med, hvis du selv har problemer med maven eller uro i nervesystemet

Jeg har lært Katrine Birk at kende gennem de sociale medier og fordi hun har en rigtig fin løbene email-guide man kan skrive sig op til med gode fif til baby og mave. Men vi kom lidt tættere på hinanden da hun skulle føde og derfor kontaktede os ang at leje et fødekar – altså hvor hyggeligt, hun er selv på barsel nu og har lavet skønne artikler og videoer som gaver til alle der følger Yogajordemoder. 2 artikler ro i nervesystemet og amning og artiklen Hjælp selv ved Forstoppelse

Jeg er vild med behandlere og fagfolk der giver værktøjer videre som man kan bruge hjemme. Magtesløshed og frustration er en helt naturlig en, at følges med, når man er ny familie med første barn eller endnu en ny baby der bare er helt anderledes end de andre børn. Så at have muligheder og føle man selv kan hjælpe er uvurderligt.

Hun har simpelthen skrevet en bog der hedder Tryk og glad og den kan du vinde, læs nederst hvordan du deltager. Bogen er intet mindre end fantastisk og jeg ringede til hende og måtte simpelthen sige at jeg var vild med at hun havde skrevet en bog der vil hjælpe så mange mennesker fremover !

Jeg arbejder med gravide og nybagte mødre og ved hvor vigtigt det er at forældre selv får redskaberne til at gøre en forskel når tingene spidser til i perioder hvor der er mindre søvn og måske at baby mistrives og lægen feks ikke finder noget der kan gøres noget ved – derfor får hun en stor plads i mit hjerte og en fremtrædende plads på Yogacentrets bogreol ! Tak Katrine,  læs hendes indlæg og se videoerne om hvordan du selv skaber ro i dig og hos baby

img_7191
Katrine Birk, Tryk og Glad Vind Bogen
Lad mig præsentere Katrine Birk : katrinebirk_12-04-2016_zoneterapeut5631Hun elsker at hjælpe børn og voksne til, hvordan de kan få mere flow og balance i kroppen, ved hjælp af alternativ behandling. Hun er forfatter til bogen Tryk & glad, samt stifter og underviser på uddannelserne til “Tryk og glad behandler ” og “Holistisk energiterapeut”. Hun ønsker alle skal opleve, hvordan kroppen er i stand til at helbrede og heale sig selv, ved hjælp af simple tryk på zoneterapi- og akupressurpunkter. Katrine deler flere guides til at hjælpe sig selv og sine børn med zoneterapi her: Se flere gode guides

 

 

Mere ro og balance til dig selv og din baby

 

Katrine Birk har lavet endnu en dejlig video guide til Yogajordemoder, så du selv kan !

Hvis du er kvinde og oplever at være stresset i din hverdag, blive overvældet af for mange indtryk, har svært ved at sove eller oplever hormonelle ubalancer – så er der hjælp at hente i denne zoneterapi- og akupressurguide.

For det handler om at afstresse nervesystemet. Og super mange kvinder, babyer og børn, døjer med et stresset nervesystem.

Vi bliver udsat for enorm stor påvirkning af teknologi, skærme, arbejdspress, kemi, insitiutionsliv osv. Dét kan give stress, hormonelle ubalancer, problemer under graviditet, efter graviditet, barnløshed, kolik-babyer, børn der ikke kan sove og meget mere.

I denne guide lærer du zoneterapi og akupressur, som du kan bruge til dig selv og dine børn. Det kan bruges til at skabe mere ro i systemet, bedre hormonel balance, og bedre, nemmere og mere kvalitetsfuld søvn.

I den bog jeg har skrevet som hedder “Tryk og glad” (link: https://www.katrinebirk.dk/blog/saadan-hjaelper-du-din-baby-dit-barn-tryk-glad/) kandulæse meget mere omkring hvad du skal være opmærksom på, når du behandler din baby eller dit barn, hvor lang tid du kan behandle, hvor ofte osv. Men generelt gælder – lyt til din sunde fornuft og brug din mor-intuition. Hvis dit barn nyder behandlingen og slapper helt af, kan du fortsætte. Men hvis dit barn bliver uroligt, ked af det eller gal, så stop og vent til dagen efter. Det er vigtigt det bliver en hyggestund. Du kan også finde flere guides på min hjemmeside her (link: https://www.katrinebirk.dk/gratis-hjemmebehandling/), til at give din baby eller dit barn zoneterapi.

Hvis du behandler dig selv, så mærk også efter. føles det dejligt når du trykker? Så fortæller din krop dig at den har brug for behandlingen. Føles det ligegyldigt eller kedeligt? Så fortæller din krop dig at der ikke er behov for mere.

Når du giver dig selv behandling, så sørg gerne for at skabe nogle rolige kærlige rammer. Sæt evt. lidt roligt musik på og tænd nogle stearinlys 🙂

VIDEO: https://www.youtube.com/watch?v=y7L3JkkWi3U

Stimulér og sæt fut i din mælkeproduktion med akupressur

Mange nybagte mødre oplever problemer med deres amning, især i starten. Det skyldes især for lav mælkeproduktion, hvilket får mange mødre til at droppe amningen og gå over til flaske. Det er i langt de fleste tilfælde unødvendigt, for som nybagt ammende mor, kan du nemlig gøre super meget, med zoneterapi og akupressur, for at stimulere din mælkeproduktion!

I denne videoguide viser jeg dig hvilke punkter du kan trykke på, på dig selv, for at sætte gang i din mælkeproduktion. Udover disse punkter er det en rigtig god ide at følge guiden til mere ro ovenover – fordi lav mælkeproduktion ofte kan skyldes stress.

VIDEO: https://www.youtube.com/watch?v=yU5uMZMabDA

God fornøjelse
Kram fra Katrine Birk

 

Konkurencen

Hvis du vil vinde bogen, så kan du vælge følgende
1. like opslag på FB og følg siden Yogajordemoder og skriv nedenfor i kommentar hvilken mulighed du valgte
A, skrive din fødselshistorie, en hilsen med en anmeldelse af Yogajordemoder hvis du har gået hos mig på siden www.yogajordemoder.com
B, Afprøve Katrines tricks og videoer og skriv dine erfaringer under artiklerne Amning eller hjælp selv mod forstoppelse
Hvis du ikke har FB, men er nyhedsbrevs-læser, kan du skrive en email og fortælle hviken mulighed du valgte A eller B
Få dobbelt chancer følg os begge på instagram og del foto af bogen på Instagram med teksten: @yogamidwife @katrine_birk #trykoggladyogajordemoder #giveaway

att: Konkurrencen har ikke nogen tilknytning til facebook eller instagram, slutter 12.12